Az IP és IPX védelem fontos szerepet játszik az elektronikai eszközök biztonságos használatában, különösen az adóvevők esetében. Az IP jelzés meghatározza, hogy a készülék milyen szintű védelmet nyújt a szilárd testek és folyadékok ellen.
Az IP, vagyis Ingress Protection szabvány egy nemzetközi besorolási rendszer, amely a különböző eszközök védelmi szintjét határozza meg a szilárd testek (por, homok stb.) és a folyadékok behatolása ellen. A számok kétjegyűek, az első szám a por elleni védelem szintjét jelzi egy skálán 0-tól 6-ig, a második szám pedig a folyadékok elleni védelem szintje egy skálán 0-tól 9-ig. Tehát minél nagyobb a szám, annál jobb a védelem. Tartalmazhat még egy X jelöltést is, ami azt jelenti, hogy a terméket nem vizsgálták a megfelelő kategóriában (sem szilárd, sem folyékony).
A szilárd testek elleni védelem besorolásai a következők:
0 - nem biztosított védelem
1 - védelem az 50 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen
2 - védelem a 12,5 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen
3 - védelem a 2,5 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen
4 - védelem az 1 mm-nél nagyobb szilárd tárgyak ellen
5 - védett olyan mennyiségű por ellen, amely megzavarhatja a termék normál működését, de nem teljesen pormentes, és teljes védelem szilárd tárgyak ellen
6 - teljesen pormentes és teljes védelem szilárd tárgyak ellen
A folyadékokkal szembeni védelem besorolásai a következők:
0 - nem biztosított védelem
1 - védelem a függőleges vízcseppek ellen
2 - védelem a függőleges vízcseppek ellen, ha a termékeőt 15°-ig megdönti normál helyzetéből
3 - védelem a közvetlen vízpermettel szemben, bármilyen szögben 60°-ig
4 - minden szögből kifröccsenő víz elleni védelem biztosított
5 - biztosított védelem a fúvóka (6,3 mm) által bármilyen szögből kisugárzott vízsugár ellen
6 - biztosított védelem a fúvóka (12,5 mm) által bármilyen szögből kibocsátott erős vízsugár ellen
7 - védelem a vízbe merítés ellen 15 cm és 1 méter közötti mélységben maximum 30 percig
8 - védelem a hosszan tartó vízbe merülés ellen 1 méter feletti mélységben
9K - biztosított védelem a nagynyomású vízsugarak és a gőztisztítás hatásai ellen
Nézzünk pár példát az Anico Kft. Aktuális kínálatából!
PMR446 - walkie talkiek
A Motorola Talkabout sorozat tagjai közül a legkisebb, T42 nevű készülék alapfunkciókkal rendelkezik, és nem rendelkezik semmilyen IP védelemmel. A Motorola Talkabout T62 már nagyobb tudással rendelkezik, azonban ez sem rendelkezik IP védelemmel. Esős vagy párás időben vigyázni kell rá. A Motorola Talkabout T82 már IPX2 minősítésű, tehát ellenáll az esőcseppeknek és a fröcskölő víznek is. A T82 Extreme IPX4-es besorolással rendelkezik, a T72-es típus pedig IPX54-es. A sor végén található T92 H2O készülék, ami a kategóriájának legstrapabíróbb tagja, IP68-as besorolású.
PMR446 ipari adóvevők (frekvenciaengedély-nélküli használható)
Az ipari PMR446-os adóvevők esetében már elvárás az IP védelem alapszintje. Mivel ezek eleve munkaeszközök, ezért minden esetben védetteknek kell lenniük a külső hatások ellen. Az XT185 és XT420 adóvevők IP54-es védelmi osztályba tartoznak.
Ipari sávos URH adóvevők
Az ipari engedélyköteles adóvevők a legstrapabíróbbak és az egész napos nyüstölésre lettek tervezve. Sok esetben minimum IP68-as besorolással rendelkeznek. Kiemelhető a Caltta készülékeinek teljes kézi adóvevő sorozata, amelyek közül a PH600, PH660 és PH690 is IP68-as besorolással rendelkeznek.
POC Internetalapú adóvevők
A Caltta által gyártott eChat POC adóvevőknél az alap készülékek IP54-es besorolásúak. Ilyen az E350 és az E360, továbbá az E700 POC készülék is. Viszont aki komolyabb terepre és rosszabb időjárási körülményre keres készüléket az eChat portfólióból, annak jobb választás az IP68-as besorolású E600, E690 és E720. Ezekkel a rádiókkal már akár vizes terepen is dolgozhatunk. A Motorola Wave TLK-100 internetalapú rádiók IP54-es védelemmel vannak ellátva.
Hajórádiók
A hajórádiók 100%-ban vízállóak, hiszen kimondottan vizes környezetre tervezték őket. Ezen eszközök között megtalálhatók olyan plusz funkciók is, mint a vízen lebegés. Erre a hobbi kategóriába tartozó Motorola T92 H2O is képes.
A Yaesu által gyártott Standard Horizon hajórádiók is teljes mértékben vízálló modellek. A HX-210E kézi hajórádió IPX7 vízálló minősítéssel rendelkezik (3,3 láb vagy 1 méter 30 percig). A Standard Horizon HX-300E kézi hajórádió vízen úszó és meríthető kivitel, vízbe eséskor pedig egy LED lámpa aktiválódik, így hamar megtalálható az IPX8-as védettséggel rendelkező készülék. A GX-1400E és HX-890E modellek IPX8 vízálló kivitelűek, utóbbi vízen úszó kivitel.
Egy érdekes információ a hajórádiókkal kapcsolatban, hogy az Eclipse sorozatú rádiókra 3 éves vízálló jótállást vállal a Standard Horizon. Ha a rádió szokásos használat közben, az első három évben bármilyen okból meghibásodik (beleértve a vízkárosodást is), akkor a Standard Horizon díjmentesen kijavítja vagy kicseréli azt. Ha a szokásos használat után bármikor meghibásodna addig, amíg az eredeti vásárló birtokolja a rádiót, az élettartama átalánydíjas és ügyfélhűség-szolgáltatási programjai fedezik azt.
Reprádiók
Az elérhető Yaesu FTA szériás repsávos adóvevők mindegyike IPX5-ös besorolással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy védettek minden irányból maximum 6,3 mm-es vízsugár ellen. Tehát ezek a készülékek esőállóak.
Rádióamatőr készülékek
Az amatőr adóvevők - mivel nem extrém felhasználásra készültek - túlnyomó többségben IP54–es besorolásúak. A Yaesu FT-4X, FT-65 és az FT-70 is IP54-es védelemmel rendelkezik. Tehát az általános rádióamatőr használatnak bőven megfelelő por- és víz elleni védelemmel ellátottak. Az FT-5D viszont nem csak tudásával, hanem IP védelmével is a felső kategóriába tartozik, mivel ő már IPX7-es védelemmel ellátott készülék. Ez azt jelenti, hogy a nedvesség és víz behatolása ellen maximálisan védett a készülék, akár vízbe is meríthetjük.